Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?

przez | 23 sierpnia, 2017

Części oryginalne czy zamienniki po szkodzie z OC?
Oszacowanie szkody przypomina konkurs w przesuwaniu linki – poszkodowany chce dostać jak najwięcej wypłaty, zakład ubezpieczeń zaniża kwotę należności. Czy zakłady ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę wartości zastępników w miejsce części oryginalnych w eliminacji szkody z OC? Różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych.

Swoją wiedzę odnośnie jakości części zamiennych, zdecydowana większość posiadaczy pojazdów czerpie ze spotów telewizyjnych, gdzie przeważnie prezentowane są kampanie reklamowe skonstruowane przez producentów aut. Zależy im na tym, abyśmy zaufali, że wyłącznie podzespoły z logo fabrykanta pojazdu są tymi o „najlepszej postaci” i tylko one mogą wartościowo wpłynąć na nasze bezpieczeństwo. Cała reszta dostępnych na rynku części to tylko „zamienniki”. Efekt? Jak potwierdzają analizy, słowo to ma kategorycznie negatywne konotacje. łączy się nam ono z „bublem”, a nawet „złem koniecznym”. Takie powiązania mają swój początek jeszcze w okresach PRL, gdzie części zamienne były kategorycznie gorszej formy niż obecnie. Były to artykuły produkowane rzemieślniczo, a producenci aut osobowych użytkują to i popierają przeświadczenie o „zamiennikach” jako wytworach wciąż odbiegających jakościowo od elementów oryginalnych. Nie zapominajmy wszak, że od tamtej pory upłynęło już parę dekad, a fabrykanci pojazdów, nawet ci najwięksi, już dawno nie pozyskują większości podzespołów swoich samochodów, skupiając się w pewnej mierze wyłącznie na karoserii i blokach silników.
Jednak nie przeistoczyło się jedno – opłaty. Substytuty wciąż są wyraźnie tańsze od fragmentów oryginalnych, co starannie stosują ubezpieczyciele.
Często zdarza się, że w kosztorysie naprawy towarzystwo ubezpieczeniowe bierze pod atencję najtańsze części zamienne. Załóżmy, że uszkodzeniu uległ frontalny zderzak Fiata. Co w momencie, jeśli w kosztorysie pojawi się taki substytut? Czy należy, ażeby dochodził swoich racji?
Tak! Rzecznik Finansowy, Komisja Nadzoru Finansowego, co więcej Sąd Najwyższy opowiadają się po Twojej stronie. Skupiają się na tym, Iżubezpieczyciel powinien brać pod uwagę Twój interes. Gdy w pojeździe posiadałeś zamontowane części oryginalne i uległy one uszkodzeniu, w Twoim biznesie będzie odnowienie na takich samych częściach. Wówczas samochód nie utraci na wartości.
A już niezbicie nie bierz pod atencję najtańszych substytutów!

Kiedy części oryginalne?
Powołaj się na zarządzenie Sądu Najwyższego (sygn akt III CZP 85/11) w którym Sąd przejrzyście wyznaczył sytuacje, w których naprawienie szkody powinno być determinowane na podstawie nowych, oryginalnych części producenta samochodu. Sąd twierdzi, Iż:
ubezpieczyciel nie może odmówić Ci zwrotu kosztów renowacji na oryginałach w takim razie, gdy:
·    pojazd jest nadal objęty gwarancją producenta i w czasie gwarancji był serwisowany w oparciu o  części oryginalne pochodzące od producenta;
·    przemawia za tym osobliwyinteres poszkodowanego, np.
    a) pojazd nie znajduje się już na gwarancji producenta, ale pokrzywdzony serwisował go na bazie o części oryginalne, a kontynuacja takiej „historii” zdoła wywrzeć wpływ na jego wartość handlową;
    b) pokrzywdzony naprawi samochód z spożytkowaniem części oryginalnych i przedstawi fakturę lub rachunek za naprawę;

Również Komisja Nadzoru Finansowego w swoich wytycznych dla ubezpieczalni uwypukla kiedy wycena strat ma zostać sporządzona opierając się o koszt oryginałów.
Wypunktowane wyżej pozycje nie są wyłącznymi, w których ubezpieczyciel powinien stosować w ocenie ceny części oryginalnych. Ogół zależy od konkretnych okoliczności.
Najłatwiej będzie, jak zapamiętasz złotą zasadę – jeśli w aucie miałeś zamontowane oryginały, w kosztorysie naprawy muszą być oryginały.
Kiedy części zamienne
Towarzystwo Ubezpieczeniowe ma prawo skalkulować szkodę wedle należności części zamiennych, o ile przed szkodą części oryginalne w Twoim aucie były w najwyższym stopniu wyeksploatowane i jakościowo kolosalnie gorsze od części zamiennych, Nie może brać pod wzmiankę cen najtańszych części zamiennych. W kosztorysie muszą odnaleźć się części, które są otoczone gwarancją fabrykanta.  

Kiedy najtańsze zamienniki?
Najtańsze substytuty mogą pojawić się w wycenie tylko wtedy, gdy nadwyrężeniu uległy tej sali części.  

Pamiętaj zawsze możesz napisać również odwołanie od kosztorysu towarzystwa ubezpieczeniowego