Cechy dobrego fotografa

przez | 13 kwietnia, 2015

Fotografia jest sztuką, a fotograf – artystą. Zdaniem wielu specjalistów, mało która dziedzina daje tyle pola do popisu co fotografia studyjna. W odróżnieniu od zdjęć plenerowych, obiektyw skupia się wyłącznie na portretowanej osobie. Dzięki temu fotograf ma okazję naprawdę wykazać swój artyzm, na który komponuje się wiele więcej elementów, niż tylko znajomość techniczna.

Przede wszystkim sprawny fotograf musi być znakomitym obserwatorem i dobrym psychologiem. Niektórzy ludzie mają w sobie wrodzony pierwiastek ekshibicjonizmu, pozostałym jednak trzeba wspomóc się otworzyć. Operując światłem, kolorystyką i formą, fotograf wydobywa osobowość portretowanego modela. Poszukuje autentyzmu i uczciwości. Musi mieć zdolność przebicia się przez pozę, spojrzenia poza maskę, którą ludzie zakładają z wielu przyczyn – czy to z strachu, czy to z braku pewności siebie, czy wreszcie po to, aby się zasłonić, ustawić przed sobą tarczę. Umiejętnie prowadząc rozmowę, zadając pytania, prawiąc komplementy fotograf zmierza do tego, aby model się otworzył. Zamiast wymuszonego uśmiechu pojawia się prawdziwe rozbawienie. Zamiast książkowego pozowania – naturalność i wdzięk. Między portretującym a portretowanym wytwarza się więź, którą widać na zdjęciu.

Umiejętność spostrzegania zezwala również fotografowi zarejestrować specyficzne cechy modela, które go wyróżniają, stanowią o jego indywidualności. Może to być charakterystyczne przechylenie głowy, przymrużenie oka, ruch ręki odgarniającej włosy, spojrzenie przez ramię. Każda osoba jest na swój sposób piękna, każda jest jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna. Portret dokonany z sercem i z nakładem starań przemawia do obserwującego. Ludzie znakomicie wyczuwają w sztuce fałsz, sztampę i chodzenie na skróty. Dlatego nawet najlepszy sprzęt z najwyższej półki nie gwarantuje, że fotograf przeistoczy się z rzemieślnika w artystę. Jak każda sfera sztuki, również fotografia wymaga drobinki iskry boskiej, ale także metodycznej, starannej pracy i szlifowania kwalifikacji.

W fotografii to właśnie ono jest najważniejsze. Uchwycenie tego jedynego mementu, na którym każdy jest idealnie ustawiony sprawia, że zdjęcia nawet po wielu latach będą przypominać klimat i atmosferę wykonywanej sesji. Fotograf dba również o to, aby na planie panowało dobre oświetlenie. Bez niego nie można uzyskać żywych i naturalnych barw. Fotografia dziecięca Kielce gwarantuje to wszystko, a nawet znacznie więcej. Każdy fotograf wywołuje najlepsze zdjęcia, a pozostałe wręcza na płycie CD. Warto dowiedzieć się jaki zestaw zdjęć można otrzymać. Wielu profesjonalistów wywołuje fotografie na różnych zdjęciach. Dla dzieci warto zamówić album lub książeczkę z fotografiami. Znacznie przyjemniej ją się ogląda i co więcej dziecko może zabrać taką książeczkę i pochwalić się zdjęciami kolegom i znajomym. Profesjonalne usługi fotograficzne cieszą się coraz większą popularnością nie tylko na świecie ale również w Polsce. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że aby zdjęcia były piękne i zapadały w pamięć nie wystarczy dobry sprzęt fotograficzny. Potrzebny jest jeszcze zmysł artystyczny i wprawne oko. Tym wszystkim dysponuje fotograf wykonujący fotografie dziecięce.