Auto zastępcze z OC, czyli kiedy się należy i na jak długo?

przez | 14 sierpnia, 2017

Jeszcze kilka lat temu z samochodem zastępczym z OC sprawcy stłuczki było jak z Yeti, każdy o nim słyszał jednak nikt go nie zobaczył. Firmy ubezpieczeniowe odmawiały wypłaty za używanie innego pojazdu na okres reperacji uszkodzonego auta. W większości takich przypadków zasłaniały się tym, że reperowany pojazd nie był wykorzystywany w celach zarobkowych oraz dostępem jednostki poszkodowanej do komunikacji miejskiej.
W 2011 roku sytuacja jednakże uległa metamorfozie, gdyż Sąd Najwyższy podjął decyzję, w jakiej zakwestionowano powyżej nadmienione praktyki zakładów ubezpieczeniowych. Stąd też, gdy Twój samochód pozostał popsuty i wymaga renowacji z OC sprawcy nie wahaj się skorzystać ze swoich uprawnień.

Odszkodowanie za brak auta

Szkoda samochodu w wyniku wypadku drogowego sama w sobie nie jest szkodą majątkową. Za szkodę tę uznawany jest dopiero wypożyczanie auta zastępczego. Znaczy to, że nie można domagać się od ubezpieczalni odszkodowania, za które można by było pożyczyć auto. Gotówkę odbierze się wówczas, gdy samochód zastępczy zostanie w istocie wynajęty. Wynajem z oc sprawcy to dobre rozwiązanie.

Auto zastępcze z OC sprawcy

Starczy krótki czas nieuwagi innego partycypanta ruchu i Twój pojazd jest niesprawny, a dodatkowo może wymagać naprawy, która potrwa, co najmniej kilka dni. Koszty takiego remontu zostaną pokryte naturalnie z OC sprawcy, tak samo jak użyczenie samochodu zastępczego.
W trakcie zgłaszania szkody warto od razu poprosić o udostępnienie auta zastępczego lub pokrycie kosztów takowego wynajmu. Pamiętaj, iż jako poszkodowanynie musisz już dodatkowo udowadniać towarzystwu potrzeby posiadania samochodu zastępczego.

A kiedy samochód zastępczy nie przysługuje?
Zakłady ubezpieczeniowe mogą odmówić zwrotu kosztów wynajmu w zakresie OC sprawcy w momencie, gdy wydatki poniesione na wynajem   auta zastępczego okażą się definitywnie zbyteczne i ekonomicznie nieumotywowane. Może się w rzeczy samej tak zdarzyć w sytuacji, gdy w rodzinie znajduje się kolejny pojazd, który można by wykorzystać na okres  naprawy uszkodzonego auta.
Powinno to być jednak takie auto, które nada się do takich samych zamysłów, co to usprawniane i nikt z rodziny nie ucierpi, jeśli rozpoczniesz go używać. Dla przykładu, gdy zepsuciu uległ Twój dostawczy samochód Renault, a masz jeszcze osobowego Forda, to ubezpieczyciel nie może odmówić zwrotu kosztów wynajmu. Z kolei, gdy uszkodzeniu uległ osobowy Opel, a Twoja rodzina dysponuje jeszcze osobową Skodą, jednak Twoja żona dojeżdża nim na co dzień do pracy to towarzystwo ubezpieczeniowe podobnie nie może odmówić Ci zwrotu kosztów wynajmu.

Samochód zastępczy, tylko, jaki?

Najmując pojazd zastępczy z OC sprawcy pamiętaj, że nie powinno być on wyższej klasy aniżeli Twój samochód. Może to być tylko auto tego samego segmentu lub niższego. W przeciwnym razie koszty wynajmu zostaną zwrócone tylko do wysokości, w której zmieściłoby się pożyczenie auta tej samej klasy.
Kolejną rzeczą jest należność za wynajęcie auta. Zupełnie ma prawa ona przekraczać średnich stawek ważnych na lokalnym rynku. Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się do wypożyczalni, która kooperuje z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy i podać jej numer szkody z OC. Firma taka ureguluje resztę formalności z ubezpieczalnią, żeby Tobie pozostał właśnie czas ażeby cieszyć się pożyczonym pojazdem.

Jak długo można jeździć autem zastępczym?
Pojazd zastępczy należy się na czas renowacji naruszonego samochodu. W sytuacji szkody częściowej przysługuje on od dnia stłuczki aż do dnia, w którym zabierze się swój naprawiony samochód z warsztatu. Niestety, często zdarza się, iż zakłady łamią tę zasadę i zwracają koszty jednie za okres technologicznego, a nie rzeczywistego okresu reperacji pojazdu. Problemu by nie było gdyby nie fakt, że technologiczny czas reperacjinie uwzględnia np. oczekiwania na części konieczne do naprawy czy wysychania polakierowanych elementów karoserii.
Niemniej w razie, gdy twój pojazd zostanie niezmiernie mocno uszkodzony, zakład ubezpieczeń z całą pewnością orzeknieszkodę całkowitą . W takiej sytuacji możesz korzystać z auta zastępczego od dnia zgłoszenia szkody, do czasu wypłaty odszkodowania.

Samochód zastępczy z AC/Assistance
Kompletnie odmiennie rzeczy się mają w sytuacji najmu samochodu zastępczego w ramach polisy dobrowolnej. Nader często zdarza się, że w sytuacji umów AC jest zapis mówiący o wynajmie takiego pojazdu w ramach umowy ubezpieczeniowej na maksymalnie 3 lub 4 dni. A jednakowo często zdarza się, iż złożone naprawy mogą potrwać nawet miesiąc. Warto, stąd zwrócić na to uwagę podczas podpisywania umowy, a także na to czy owy zakład ubezpieczeń wskazuje konkretne firmy, od których można nająć pojazd zastępczy, albowiem, o ile skorzystasz z usług innej wypożyczalni, zwrot kosztów może być skomplikowany.