Bezgotówkowy wynajem samochodu z OC sprawcy na czas naprawy

przez | 28 lutego, 2016

Darmowy najem pojazdu z OC sprawcy wypadku na czas naprawy.

Po wypadku wpadamy w prawdziwą panikę. Potrzebujemy samochodu, żeby dojechać do szpitala Jednakże wasz zepsuty samochód stoi w warsztacie samochodowym i nie wiesz kiedy zostanie naprawiony Nie załamuj się. Mamy okazję skorzystania z dzierżawy auta z polisy OC sprawcy na moment naprawy. Warto dowiedzieć się konkrtnych informacji mówiących tego zagadnienia.

O wielu miesięcy trwa nieustanna walka kierowców z towarzystwami ubezpieczeń o zwrot kosztów wynajmu pojazdu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu. Do niedawna towarzystwa ubezpieczeniowe zwracały takie wydatki tylko przedsiębiorstwom które używały pojazdów do prowadzenia działalności gospodarczej.

Niedawno dużo się jednak pozmieniało albowiem właściciele aut zyskali w sporach z ubezpieczycielami mocny argument w postaci uchwały Sądu Najwyższego, który to zakwestionował dotychczasową praktykę. Dzięki temu, sytuacja mogła zostać uregulowana.

Procedura najmu samochodu zastępczego
Żeby rozpocząć procedurę wynajmu pojazdu zastępczego, powinno się zgłosić się do wypożyczalni i zgłosić oświadczenie o poniesionej szkodzie w związku z zniszczeniem samochodu mechanicznego. Póżniej trzeba wybrać auto z oferty. Możemy korzystać z niego poprzez cały czas naprawy własnego samochodu.

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Należy mieć, że mamy prawo do bezgotówkowego wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy. Może spośród ostatniego prawa skorzystać właściciel pojazdu, którego samochód został uszkodzony z winy innego kierowcy. Koszt takiego wynajmu zostanie pokryty z OC sprawcy.

Do ostatnia, ubezpieczyciele twierdzili, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje jedynie kierowcom, którzy prowadzą działalność ekonomiczną i potrzebują samochodu tak do tego obowiązku. I prywatni użytkownicy aut mogli starać się o pokrycie kosztów wynajmu jedynie wtedy, gdy udowodnili, iż są kłopot z dostępem do wymian miejskiej a jeśli posiadali do prowadzenia osobę cierpiącą czy niepełnosprawną.

Na szczęście sprawa ta została zawieszona w 2011 roku, kiedy dostała w utrzymanie uchwała Sądu Najwyższego, która odpowiada, że zwrot kosztów wziętych na wynajem samochodu zastępczego należy się i osobom, które używają naszego auta w końcach prywatnych, a nie ma tutaj znaczenia, lub posiadają dobry wstęp do komunikacji zbiorowej. Należy jednakże pamiętać, że ubezpieczyciel pewno nie zgodzić się na cenę świadczenia, jeśli poszkodowany posiada nowy samochód.

Na jak długo można wynająć auto zastępcze?

Samochód zastępczy przypada na okres naprawy, więc z dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do warsztatu aż do dnia jego odbioru. Inaczej sytuacja patrzy w sukcesu szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może mieć z samochodu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.

Inne światło na wszą sprawę rzuca uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r, która znajduje, że zwrot kosztów dzierżawy należy się aż do etapu zakupu nowego pojazdu. Oczywiście, należy mieć, iż nie można prowadzić tego stopnia w nieskończoność. Jeśli ubezpieczyciel wykaże naszą opieszałość, nie otrzymamy zwrotu kosztów.

Czy ubezpieczyciel że zdecydować o wypożyczalni, z której skorzystamy?
Absolutnie nie. Poszkodowany sam może wybrać wypożyczalnie, z której zamierza wypożyczyć auto. Nawet, jeśli kursy będą szersze niż w przyszłych miejscach.

Jaki samochód zastępczy można wynająć?

Warto zwrócić opinię na dwie rzeczy podczas wyboru auta zastępczego. Przede wszystkim, auto, które zamierzamy wynająć nie pewno żyć wyższej jakości niż to, którego jesteśmy właścicielami. I warto wiedzieć, że stawki za wypożyczenie pojazd, nie mogą przekraczać średnich składek na placu polskim. Najlepiej wziąć z pomocy wypożyczalni, która obecnie wcześniej wypożyczała auta zastępcze. Dzięki temu, nie będzie pasztetów z załatwieniem formie i zdaniem się z firmą ubezpieczeniową.

Na pewnie nie musimy obawiać się, iż będziemy musieli denerwować się samochodem niższej jakości niż jeszcze. Jednak posiadamy obowiązek wypożyczyć samochód taki, kiedy polski, który uległ szkodzie.

Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Wynajęcie auta to ważny wydatek finansowy. Nie wszystkiego na aktualne występować. Tymże znacznie, że ubezpieczyciele zazwyczaj zwlekają z spłatą rekompensaty. Dlatego niektóre wypożyczalnie oferują pomoc a jedne skupiają się ściąganiem opłaty od ubezpieczycieli. Dzięki temu, użytkownik nie ponosi z tego terminu żadnych kosztów.

Jak możesz prowadzić auto na kurs ubezpieczyciela?
Auto po kolizji będzie prowadzone na koszt OC sprawcy, jeśli samochód nie kształtuje się do jazdy. Nie cierpi żadnych problemów żeby to udowodnić. Jednak, pojawiają się problemy przy kosztach za takie usługi.

Poszkodowany ma obowiązek minimalizować koszty poniesionej szkody. Ubezpieczyciele często otwierają się na taki zapis i kwestionują wysokość faktur za holowanie, jeśli przekraczają typową stawkę

Podobne kontrowersje budzi kwestia, jak dobrze można holować samochód na koszt sprawcy wypadku?
Na pewno nie należy tworzyć na ostatnie, że ubezpieczyciel zgodzi się na przewiezienie auta na następny koniec kraju, jeśli tam nie mieszkamy, a tylko mamy swego blacharza. By uniknąć kłopotów z nazwą likwidującą szkody, warto najpierw umówić się z ubezpieczycielem sprawcy lub z innym ubezpieczycielem. Dzięki temu, unikniemy dalszych problemów ze zwrotem kosztów za holowanie.

Czasem sprowadza się, że firma ubezpieczeniowa współpracuje z konkretnym holownikiem. Dzięki temu, będziemy potrafili stanowić na darmowy transport.

Zbierajcie wszystkie rachunki
Z polisy OC sprawny można pokryć nie tylko koszty holowania i dzierżawy auta zastępczego, jak też wszelkie dodatkowe wydatki poniesione w kontaktu z brakiem auta, np. koszt przejazdu taksówką z dworze do warsztatu, z miejsca wypadku do domu itp., kiedy i nakłady na pokrycie pojazdu przed dalszym niszczeniem, takie jak wynajem miejsca parkingowego i kup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.

Można bez żadnych problemów polegać na przełom takich kosztów, a właśnie to, jeżeli bierzemy na ostatnie konieczne rachunki i faktury.

Poszkodowani górą
Dzięki postanowieniu Sądu Najwyższego, poszkodowani uzyskaliśmy większe prawa. Mogą brać na przełom kosztów wynajmu auta. Ponadto, warto mieć, iż nie musimy udowadniać, że używamy samochód regularnie a wynosimy kłopot z mieniem z komunikacją miejską. Takie określania są już zbędne.