Auto zastępcze po kolizji na czas naprawy z polisy OC

przez | 13 kwietnia, 2018

Przez szereg lat kierowcy samochodów walczą z firmami ubezpieczeniowymi o refundację kosztów pożyczenia pojazdu zastępczego na okres
reperacji uszkodzonego samochodu. Do niedawna firmy ubezpieczeniowe zwracały takiego rodzaju koszty wyłącznie jednostkom, które używały pojazdów do prowadzenia przedsiębiorstwa. Auto zastępcze Szczecin po kolizji
Ostatnimi czasy wiele się tymczasem zmieniło, ponieważ kierowcy aut zyskali w sporach z zakładami ubezpieczeń mocny argument w postaci decyzji Sądu Najwyższego, który zakwestionował dotychczasową praktykę. Jak zatem ktokolwiek zepsuje wasz samochód, nie wahajcie się skorzystać z takiego prawa, tym więcej iż zarówno Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, jak i Komisja Nadzoru Finansowego wiecznie stały w tej myśli po stronie poszkodowanych.  Teraz, gdy ich stanowisko potwierdził Sąd Najwyższy, jaki w uchwale
przyznał poszkodowanym prawo do zwrotu kosztów wynajęcia samochodu zastępczego niezależnie od tego, do jakich celów go używają, ubezpieczalnie mogą zaledwie wykłócać się o sumę. Należy mieć świadomość, iż w tym razie nie musicie najpierw poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe lub prosić go o aprobatę na skorzystanie z usług autowypożyczalni. W  sytuacji, gdy wszak nie potrzebujecie sami „szarpać się” z ubezpieczalnią, możecie  zostawić to po stronie autowypożyczalni -niektóre z nich są wyspecjalizowane w tego typu kwestiach.

Komu należy się samochód zastępczy Szczecin z OC sprawcy?

TU przez sporo lat upierały się, że refundacja opłat pojazdu zastępczego z umowy OC sprawcy przysługuje co najwyżej osobom, jakie używały auta do prowadzenia działalności gospodarczej. W teorii ci, co nie byli właścicielami jakiejś firmy, mogli ubiegać się o zwrot wydatków na pojazd zastępczy w wypadku, jak mieli problem z dostępem do łączności publicznej czy też wykazali, iż pojazd jest im konieczny do wożenia chorych czy też niepełnosprawnych.   Z interpretacją statutów ambarasy posiadały też sądy. Finalnie rozsupłała to uchwała SąduNajwyższego z 17 listopada 2011 r., jaka głosi, że refundację opłat poniesionych na wynajem auta zastępczego przysługuje też osobom, jakie używają swojego auta w celach osobistych, i nie ma wpływu, czy mają dobry dostęp do komunikacji zbiorowej. Ale tu również są wyjątki – towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle nie chcą zapłacić za pojazd zastępczy, gdy pokrzywdzony posiada inny pojazd.

Na jaki czas można wynająć pojazd zastępczy?

Samochód zastępczy przynależy na okres reperacji, to znaczy od dnia zaistnienia szkody albo od dnia wstawienia pojazdu do naprawy (jeśli można było nim przedtem podróżować) aż do momentu jego odbioru. Odrębnie wygląda to w razie szkody całkowitej. Firmy ubezpieczeniowe deklarują, pokrzywdzony może używać auta zastępczego na ich koszt do chwili wypłaty pieniędzy.  Jednak uchwała SN z dnia 22 listopada 2013 r.
oświadcza, iż refundacja kosztów wynajmu przynależy aż do dnia  kupienia kolejnego samochodu. Nie warto niestety przeciągać ów okresu w
nieskończoność – jeśli ubezpieczyciel wykaże waszą opieszałość w ustalaniu formalności albo warsztatowi usługa zajmie znacznie więcej czasu, aniżeli następuje to z technologii reperacji, zadośćuczynienia za to nie dostaniecie.

Jakie auto zastępczy można nająć?

Podczas gdy będziecie szukać samochodu zastępczego, zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Najpierw: samochód nie ma prawo być lepszej klasy niż wasz
zepsuty pojazd – jeśli podróżowaliście na przykład kompaktem, możecie pożyczyć co najwyżej auto kompaktowe
lub mniejsze.  Po drugie: stawki, za jakie wynajmiecie pojazd, nie mają prawa przewyższać średnich cen na rynku lokalnym.
Najwygodniej jest znaleźć taką wypożyczalnię, która ma już doświadczenie z wynajmem samochodów zastępczych, załatwianiem wszelakich formalności i rozliczaniem się bezpośrednio z zakładami ubezpieczeniowymi.

Czy samochód zastępczy można wypożyczyć bezgotówkowo?

Najem samochodu na kilka czy też kilkanaście dni to znaczne obciążenie finansowe. Nie każdą osobę stać na tak spore wydatki, szczególnie, iż trudno zaplanować, w jakim czasie towarzystwo ubezpieczeniowe odda zapłatę i czy cała sprawa nie skończy się przed sądem. W takowych sytuacjach poniektóre wypożyczalnie oferują swoją pomoc i same frapują się ściąganiem opłat od zakładów ubezpieczeń, a wobec tego klient nie płaci za pojazd ani złotówki.

Kiedy można zaholować pojazd na koszt towarzystwa ubezpieczeniowego?

Kiedy wasze auto po zdarzeniu drogowym nie nadaje się do dalszego podróżowania, koszty holowania do zakładu naprawczego czy też innego wyznaczonego przez was miejsca pozostaną pokryte z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy. Nie ma większych wątpliwości pod względem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń sprawcy, jednak dyskusyjne rzeczy pojawiają się w razie kosztów takowej usługi.
Wiernie z prawem poszkodowany jest zobowiązany do zmniejszania kosztów. Towarzystwa ubezpieczeniowe, powołując się na te zapisy, niekiedy negują wysokość rachunków za usługę holowania, gdy ceny przewyższają typową  cenę na lokalnym rynku.

Dokąd można holować pojazd na koszt sprawcy?

Nie liczcie na to, że towarzystwo ubezpieczeniowe zgodzi się na przetransportowanie samochodu na drugi koniec państwa,kiedy tam nie rezydujecie, a macie np. znanego blacharza. Ażeby ustrzec się sporów z firmą likwidującą szkodę, lepiej skontaktujcie się z ubezpieczycielem (sprawcy czy też waszym), nim powierzycie przetransportowanie uszkodzonego pojazdu losowej działalności holowniczej.  W ten sposób unikniecie sporów o stawkę – to istotne, gdyż niektóre lawety mogą być w dużej mierze kosztowniejsze aniżeli konkurencja. Prawdopodobne także, iż zakład ubezpieczeń współdziała z firmą oferującą usługi  holownicze, dzięki czemu transportowa nie odbędzie się bez żadnych kosztów.

Warto zbierać wszystkie rachunki Polisa odpowiedzialności cywilnej sprawcy pokrywa nie tylko cenę holowania i wypożyczenia pojazdu zastępczego, ale również wszelkie inne koszty poniesione biorąc pod uwagę brak samochodu, np. koszt przewozu taxi z mieszkania do mechanika, z miejsca stłuczki do mieszkania i tak dalej, jak i wydatki na ochronę auta przed dalszym uszkadzaniem, czy takie jak wynajęcie miejsca parkingowego i kupno pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.  Takiego rodzaju nadzwyczajne wydatki zakład ubezpieczeń w większości wypadków refunduje, niemniej jednak jedynie jeżeli na wszystko posiadacie rachunki i faktury.

Poszkodowani z przewagą SN  przystał, że poszkodowanym należy się zwrot kosztów pożyczenia pojazdu. Nie musicie udowadniać, że używacie go codziennie i posiadacie trudności z dojazdem autobusem do pracy.