Kupujemy polisę na raty

przez | 27 października, 2018

W dzisiejszych czasach możesz sfinansować kupno swego samochodu na dwa sposoby:
•    Kredyt samochodowy, gdzie bank użycza ci niskooprocentowanej pożyczki, jednakże będzie współwłaścicielem auta dopóki nie spłacisz zobowiązania.
•    Kredyt na samochód, gdzie bank użycza ci pożyczki bez dodatkowych warunków. Od samego początku jesteś wyłącznym właścicielem samochodu.
W zależności od tego, na jaki wariant kredytu się zdecydujesz, będziesz zobowiązany wybrać właściwe ubezpieczenie AC.

Auto z kredytem samochodowym
Gdy posiadasz kredyt samochodowy, to na pewno zapisy w umowie nakładają na ciebie obowiązek zakupienia umowy Auto-casco. Musi ono odpowiednio zabezpieczać pojazd, a wysokość prawdopodobnego odszkodowania powinna pokryć koszt rat, jakie zostaną do spłaty, czyli masz obowiązek wyszukać polisę z szerokim limitem.
Przy doborze adekwatnego ubezpieczenia, zwróć uwagę szczególnie na:
•    sumę ubezpieczenia. Podczas gdy pojazd jest nowiutki z salonu, masz możliwość asekurowania go na taką sumę, jaka jest na fakturach. Przydatne będą także zabezpieczenia, jakie zapewnią, że w sytuacji utraty samochodu w początkowym roku polisy, dostaniesz zwrot jego wartości z dnia nabycia.
•    Zniesienie amortyzacji. Mnóstwo zakładów ubezpieczeniowych uwzględnia amortyzację, nawet w przypadku aut całkowicie nowych. Jeżeli nie chcesz dopłacić do reperacji samochodu w momencie jego uszkodzenia, dokładnie przeczytaj zapisy umowy Autocasco.
•    Naprawę w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Nie zawsze jest to standard, a w momencie, jak posiadasz nowiutki pojazd to bardzo ważne. Reperacja w ASO zapewnia utrzymanie gwarancji na pojazd plus przeprowadzenie wszelkich prac zgodnie ze standardem producenta.
•    Naprawę na częściach sygnowanych logiem producenta, albowiem to, że wybrałeś naprawę w ASO nie znaczy, iż do jej wykonania pozostaną wykorzystane oryginalne części. Sprawdź zapisy w polisie, bo skorzystanie z części orginalnych jest ważne w sytuacji, gdy twoje auto jest na gwarancji.
•    Stałą sumę ubezpieczenia. W sytuacji, gdy będziesz mieć alternatywę wyboru tej opcji, warto się na nią zdecydować. Dzięki temu w razie skasowania albo nawet kradzieży samochodu, ubezpieczalnia spienięży ci zadośćuczynienie w wielkości wartości samochodu w dniu jego zakupu.
Pamiętaj, że zakupująć ochronę będziesz musiał oznakować na niej cesję. Tym sposobem w razie zniszczenia czy przywłaszczenia pojazdu, odszkodowanie pozostanie przekazane do banku i pokryje pozostałe koszty kredytu.

Auto w kredycie na samochód
Kiedy zdecydowałeś się na kredyt na auto i poza samą wierzytelnością nie masz innych zobowiązań w stosunku do banku, masz prawo na własną rękę zadecydować jak ubezpieczyć swoje cztery koła i czy w ogóle to zrobić. Nie masz żadnego warunku, jednakże wskazane jest, abyś przemyślał nabycie Autocasco, nawet jeśli samochód nie był niezwykle drogi, a twój kredyt jest mały.
Dzięki poprawnie dopasowanej polisie Auto-casco, jeżeli stracisz auto w stłuczce czy w rezultacie kradzieży, wypłacone przez zakład ubezpieczeń naprawienie szkody, będzie mogło pokryć resztkę pożyczki w banku. Nie pozostaniesz zatem bez auta i z kredytem.
Przy wyborze dodatkowego ubezpieczenia, zwróć uwagę głównie na:
•    sumę ubezpieczenia, albowiem różne zakłady ubezpieczeniowe potrafią określić wartość auta  na odmienne sumy.
•    Naprawę w warsztacie. W wypadku samochodów używanych ich właściciele zwykle posiadają do wyboru opcję ich reperacji w warsztacie albo na bazie kosztorysu. Gdy wybierzesz opcję „warsztat”, twoje auto zostanie naprawione w wyselekcjonowanym warsztacie bezkosztowo. Zwyczajnie po szkodzie odstawisz je do wskazanego przez towarzystwo zakładu naprawczego, a następnie odbierzesz po naprawie. Zakład ubezpieczeń zajmie się rozliczeniem naprawy bezpośrednio z zakładem naprawczym.