Jak wynająć zastępczy samochód

przez | 14 grudnia, 2017

Uczestniczyłeś w zdarzeniu drogowym, który nie stał się z Twojej winy a Twój pojazd jest chwilowo w naprawie? Kiedy samochód jest Ci niezbędny do codziennego działania, nie powinieneś się zamartwiać – należy Ci się samochód zastępczy, jakiego koszt pozostanie spłacony przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy stłuczki.
Zgodnie z werdyktem Sądu Najwyższego z 2011 roku o samochód zastępczy z OC sprawcy może ubiegać się ktoś, kto brał udział w wypadku wywołanej przez stronę przeciwną i w jej rezultacie został pozbawiony środka transportu. Nieważne jest to, do jakich zamiarów osobistych bądź zawodowych używasz auta. Jeżeli ustalisz, że brak auta naraża Cię na niedogodności, masz prawo starać się o pojazd zastępczy.

Jakie dokumenty należy dorzucić do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Podanie o pojazd zastępczy możesz złożyć bezpośrednio w ubezpieczalni, jako, że takiego rodzaju wyjście w ofercie ma również wiele warsztatów i wypożyczalni samochodowych. Część z nich prócz tego umożliwia tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a potem podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat bezpośrednio z zakładem ubezpieczeń sprawcy.

Żeby zdobyć zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić parę formalności. Pamiętaj w takim razie, by zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawko kierowcy,
  • dowód rejestracyjny uszkodzonego samochodu,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy odpowiedzialności cywilnej winowajcy,
  • papier z towarzystwa ubezpieczeniowego z daną o przyjęciu szkody do likwidacji a także alternatywy najmu pojazdu.

O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód po kolizji?
Samochód zastępczy należy Ci się bez względu na to, w jakich celach korzystasz ze swojego pojazdu na co dzień, jednak tylko wówczas, jeśli nie posiadasz innego środka transportu. Jeżeli masz w posiadaniu inne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej opcji. Pamiętaj też o tym, iż Twój zastępczy środek transportu nie może być samochodem większej klasy aniżeli to, którego posiadaczem jesteś, a opłata za wynajem nie może przewyższać średniej ceny na rynku.

Czas wykorzystywania z samochodu zastępczego
Dodatkowo korzystać z najętego samochodu masz prawo już od dnia zaistnienia zdarzenia, aż do momentu zabrania swojego auta z naprawy czy w przypadku, gdy nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego auta.
W sytuacji, gdy ubezpieczyciel dowiedzie, że zbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić kompletnego zwrotu pieniędzy.