10 czynników wpływających na wysokość składki
W dzisiejszym artykule postaramy się w kilku krótkich punktach jasno określić, od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC samochodu. Jest to dość złożona sprawa – z drugiej strony dzięki temu można dość precyzyjnie określić, ile będziemy musieli zapłacić. Jeśli chcemy być bardzo dokładni, znajdziemy w internecie narzędzia, które same obliczą nam składkę, jeśli podamy im kilka odpowiednich danych. Zatem: co ubezpieczyciel bierze pod uwagę?
1. Wiek auta. Właściciele aut nowych i kilkuletnich otrzymują 10-20% zniżki bez względu na markę samochodu i pojemność silnika.
2. Pojemność silnika. W innych krajach pod uwagę w tym miejscu bywa brana jego moc. Na tym parametrze wygrają właściciele aut z doładowanym silnikiem benzynowym. Downsizing obniża nie tylko spalanie, ale i wysokość składki.
3. Marka i model samochodu. To logiczne, że sportowe auta częściej ulegają wypadkom, więc ryzyko ubezpieczeniowe jest podwyższone. Jeśli chodzi o AC, kwoty ubezpieczeń oblicza się na tej samej podstawie. Naprawy powypadkowe aut ekskluzywnych będą kosztowały dużo więcej niż tych „mniej markowych”.
4. Wiek kierowcy. Bardzo młodzi i ci powyżej 55 roku życia niestety mają zwyżkę.
5. Doświadczenie kierowcy. Im więcej lat od wyrobienia prawka, tym składka jest mniejsza.
6. Czy dotychczas kierowca jeździł bezwypadkowo. Uważni użytkownicy dróg, którzy nie brali dotychczas udziału w kolizjach, mogą liczyć nawet na 60% zniżkę.
7. Przeznaczenie auta. Taksówkarze i instruktorzy nauki jazdy zapłacą za OC zdecydowanie więcej.
8. Stan cywilny i posiadanie dzieci. Ojcowie i matki (przynajmniej w założeniu towarzystw ubezpieczeniowych) jeżdżą ostrożniej od singli.
9. To, w jaki sposób wpłacana jest składka – jednorazowo czy na raty.
10. Opcje dodatkowe. Do obowiązkowego OC możemy dokupić jeszcze AC oraz assistance (to dwie różne rzeczy! assistance uzupełnia AC).
Pamiętajmy o tym, że parametry, według których obliczana jest składka, nie są traktowane przez wszystkie agencje tak samo i zmieniają się z czasem. Na przykład jeszcze do niedawna kobiety płaciły za ubezpieczenie mniej – teraz jest to postrzegane jako nierówność płci wobec prawa. 4 mity o ubezpieczeniu samochodu
sprawdź na http://ocprzewoznika.info/ubezpieczenia-komunikacyjne