Jeżdzimy zimą samochodem

przez | 6 stycznia, 2019

Okres zimowy na ulicach żąda od właścicieli aut właściwego przygotowania samochodu i podwyższonej koncentracji w czasie jazdy. Zimą zdarza się najwięcej zdarzeń drogowych, zwłaszcza w mieście, gdzie ruch w czasie godzin szczytu jest wielki.
Czy, aby bezpiecznie poruszać się zimową porą, starczy tylko poruszać się wolniej i ostrożniej? Zachęcamy do zaznajomienia się z kilkoma poradami, które ułatwią jazdę pojazdem na czas zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo warto wykonać przegląd samochodu. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość kierowców szanuje tę regułę.
Warto również zwrócić uwagę na działanie hamulców. Kiedy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i wypaść z ulicy w czasie hamowania. Nierówne funkcjonowanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do kolizji czy stłuczki.
Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie samochodów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wypożyczeniem poszczególnego samochodu, sprawdzamy jego stan techniczny, żeby zapewnić klientom maksymalny komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się samochodem okresie zimy wydaje się mało istotny, jednakże dobrze pamiętać o jednej zasadzie. Jeżeli kierowca będzie nazbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami uprzednio się rozgrzeje oraz roztopi, a potem zamarznie, tworząc lód. Może to doprowadzić do zaistnienia problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Auto zakopie się coraz bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
Przede wszystkim nie wpadać w panikę i nadmiernie mocno nie naciskać pedału gazu, albowiem to może jedynie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku powtórzeń poniższych czynności:
•    po pierwsze powinno się wyprostować koła,
•    później lekko nacisnąć pedał gazu.
•    jeżeli pojazd pocznie się zakopywać, trzeba    żywiołowo wcisnąć sprzęgło,
•    później należy po raz kolejny nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia odwaga jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w czasie zimy. Powinno się zachować odpowiedni odstęp, szczególnie w mieście, gdzie dynamizm na ulicy jest większy. Nawet najpewniejszy i doświadczony prowadzący powinien zachować ostrożność podczas jazdy, nie tylko zważywszy na złe warunki na trasie, ale także na postępowanie innych kierowców.
Trudno przewidzieć zachowania każdego z uczestników ruchu, stąd też najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Prócz pozostałych pojazdów na jezdni, atencję kierowcy winna być skupiona na pieszych i rowerzystach.
Żeby ustrzec się zdarzenia drogowego zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego pułapu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi wynajem aut dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy możność pożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia