Zależność ceny OC od pojemności silnika

przez | 16 kwietnia, 2018

Wiek, doświadczenie w kierowaniu autem a także historia ubezpieczenia to nie jedyne czynniki, jakie modelują cenę polisy odpowiedzialności cywilnej. Równie istotne jest to, jakim podróżujesz samochodem, a bez wątpienia, jaką ma on pojemność silnika. Im będzie większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za składkę. Już na etapie kupienia auta zastanów się, czy wielkie auto będzie Ci konieczne. Niewątpliwie, jeśli koniecznie musisz jeździć SUV-em z dużą objętością silnika, nie prowokujemy Cię do zmiany decyzji. Licz się jednak z tym, że za polisę OC zapłacisz znacznie więcej aniżeli za ubezpieczenie na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Posiadaczom pojazdów z dużą pojemnością silnika przypisuje się wyższe zagrożenie sprawienia szkody. Przy większej objętości auto potrafi osiągać większą prędkość. Ubezpieczalnie przyjmują więc stereotypowe założenie: każdy kto posiada takie pojazd, wcześniej lub później będzie chciał sprawdzić jego potencjał na jezdni.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Stawka polisy odpowiedzialności cywilnej dla samochodu z pojemnością silnika ponad 3500 cm3 potrafi być przeszło 60% wyższa niż dla auta z objętością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku kierowcy aut płacili średnio za polisę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Patrząc na powyższy podział łatwo napomknąć, że składka OC raptownie rośnie przy pojemności silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy podwyżki za pojazd z ogromną objętością silnika są jednakowe dla młodych i starszych posiadaczy aut? Zrealizowaliśmy kalkulację cen polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie dwóch kierowców samochodów w odmiennym wieku. Obaj właściciele mają taki sam samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (podczas kalkulacji modernizowaliśmy jednie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najmniejsze OC odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od dwunastu miesięcy posiada uprawnienia do prowadzenia samochodu i nie posiada wciąż ulg w OC powinien się liczyć ze znacznie wyższą stawką za obowiązkowe OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najkorzystniejszym i najdroższym OC dla młodego kierowcy wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości zwyżek są zbliżone, ale tylko procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni właściciele aut mają obowiązek zapłacić więcej za ubezpieczenie samochodu z ogromną objętością silnika. Niemniej jednak najmłodsi użytkownicy powinni w związku z tym wyjąć z kieszeni zdecydowanie więcej pieniędzy. Dlatego, to niewątpliwie oni będą musieli rozważyć, czy nie lepiej na początek zakupić względnie “słabszy” pojazd.
A co z właścicielami, którzy posiadają w tym momencie samochód z ogromną pojemnością silnika i nie planują go zmieniać? Rekomendujemy im porównanie propozycji wielu TU i wybór tego, jakie będzie najmniej zasadnicze w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.