Porównanie cen ubezpieczeń OC

przez | 24 sierpnia, 2017

Stawki OC idą w dół! Porównanie cen ubezpieczenia OC

Lipiec był pierwszym od pół roku miesiącem, w którym spostrzeżono spadek średnich opłat zabezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. Ten kierunek utrzymał się dodatkowo w lipcu. Czy możemy spodziewać się kolejnych redukcyj cen, ewentualnie po wakacjach czeka nas niepokojąca niespodzianka?

Jak wynika z analiz, pierwszy kwartał 2017 roku przywitał
posiadaczy aut kolejnymi podwyżkami cen polis odpowiedzialności cywilnej. W marcu obowiązującego roku płaciliśmy za ubezpieczenie średnio o 45% więcej, aniżeli w tym samym miesiącu 2016 roku. tymczasem tempo zwyżek przystopowało i w kolejnych miesiącach średnie ceny umów Odpowiedzialności cywilnej zrównoważyły się. Niestety cena ubezpieczenia OC po kolizji znacznie wzrośnie.

Lipiec 2017 znacznie droższy od lipca ubiegłorocznego?

Na przykładzie powyżej 13 000 kalkulacji wykonanych w naszym kalkulatorze    ubezpieczeniowym okazało się, że średnie ceny odpowiedzialności cywilnej w czerwcu 2017 roku były o 39% wyższe, aniżeli w podobnym czasie ubiegłego roku. Jeżeli porównamy powiększenie cen w II kwartale, to w przeszłym roku wzrosły one o 14%. Rozpęd podwyżek wyraźnie już zmalał i w tym roku od kwietnia do czerwca wzrosły one o 7%.
Najważniejszą informacją dla posiadaczy aut jest fakt, że czerwiec był pierwszym miesiącem w 2017 roku, kiedy  dostrzeżono obniżenie średniej ceny odpowiedzialności cywilnej. Trend ten utrzymał się dodatkowo w lipcu i był już zauważalny, gdyż średnie ceny zmalały o 3%.

Gdzie OC jest najtańsze?

Kierowcy we Wrocławiu 1507 zł, Warszawie 1399 zł i Toruniu 1361 zł zapłacili najwięcej za polisy odpowiedzialności cywilnej. Z kolei najmniej za polisy ubezpieczeniowe płacą posiadacze samochodów z Kielc 889 zł, Bydgoszczy 941 zł i Zielonej Góry (1059 zł). Skąd aż takie różnice? Przy kalkulowaniu składek OC, ubezpieczalnie kierują się własnymi statystykami dotyczącymi liczby zdarzeń drogowych i prawdopodobieństwem wypadku. Dla każdego z tych miast statystyki są różne.

W jakim mieście OC jest najdroższe?

Analizując średnie ceny OC w II kwartale bieżącego roku przetestowaliśmy także, w jakim mieście wojewódzkim wzrosły one w największym stopniu. Okazuje się, iż w porównaniu z czerwcem minionego roku, największe podwyżki ujęły kierowców z Lublina, aż o 96%! Mniejszy, jednakże wciąż spory wzrost cen zauważaliśmy też w Katowicach 75% i Opolu 78%. A gdzie podwyżki były najmniej dotkliwe? W Bydgoszczy 11%, Wrocławiu 17% i Kielcach 22%. Z kolei w Szczecinie podwyżkę szacuje się na 35%.

Czy ceny dalej będą rosły?
 
O przyczynach zwyżek polis odpowiedzialności cywilnej wspominaliśmy już we wcześniejszych artykułach. Wskazaliśmy wówczas tzw. wojnę cenową pomiędzy towarzystwami ubezpieczeniowymi. Sytuacja, która trwała przez lata, przywiodła do szerokich strat finansowych. Powinno się również wtrącić o wzrastającej liczbie wypadków drogowych. Więcej kolizji to też więcej wypłacanych zadośćuczynień. W 2016 roku, po raz pierwszy od 5 lat wzrosła ilość kolizji.
Tymczasem czy obniżki średnich cen asekurowań OC  w czerwcu i lipcu mogą się utrzymać w następnych miesiącach?  Na nieszczęście nie. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia z pewnością będą dalej rosły. Co prawda już nie tak gwałtownie, więc posiadacze aut nie odczują aż tak bardzo tych przemian, jak to miało miejsce w minionych miesiącach, gdy opłaty odpowiedzialności cywilnej w krótkim okresie podwyższyły się o ponad 50%. Dzieje się tak dlatego, gdyż ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w zapłatach ogółem. W Europie pieniądze za szkody osobowe to 50% wypłat, podczas gdy u nas ledwie 16%. Jak zatem widać wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najistotniejsza przyczyna rosnących cen.