Darmowy najem auta z OC sprawcy kolizji na okres naprawy

przez | 28 lutego, 2016

auto zastępcze szczecinDarmowy dzierżawa samochodu z OC sprawcy wypadku na czas naprawy.

Po wypadku wpadamy w prawdziwą panikę. Potrzebujemy samochodu, aby przybyć do pracy. Jednak, wasz uszkodzony wóz pozostaje w warsztacie samochodowym i nie wiadomo kiedy zostanie naprawiony Nie martwy się. Mamy szansę skorzystania z wynajmu auta z OC sprawcy na czas naprawy. Warto dowiedzieć się szczegółów mówiących tego zagadnienia.

O wielu miesięcy trwa nieustanna batalia właścicieli samochodów z ubezpieczycielami o zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego na czas naprawy uszkodzonego auta Do niedawna firmy zwracały takie wydatki wyłącznie przedsiębiorstwom które wykorzystywały samochodów do prowadzenia działalności gospodarczej gospodarczej.

Niedawno dużo się jednak pozmieniało albowiem kierowcy otrzymali w sporach z towarzystwami ubezpieczeniowymi mocny argument w formie uchwały Sądu Najwyższego, który to zakwestionował dotychczasową praktykę. Dzięki temu, sytuacja mogła zostać uregulowana.

Procedura wynajmu samochodu zastępczego
Żeby rozpocząć procedurę wynajmu samochodu zastępczego, należy zgłosić się do wypożyczalni i zgłosić oświadczenie o poniesionej szkodzie w związku z unieruchomieniem auta mechanicznego. Następnie należy wybrać auto z oferty. Możemy korzystać z niego przez cały czas naprawy swego pojazdu

Komu przysługuje auto zastępcze z OC sprawcy?
Należy pamiętać, że mamy podstawa do bezgotówkowego wynajęcia auta zastępczego z OC sprawcy. Może spośród tego dobra skorzystać właściciel pojazdu, którego samochód został zniszczony z winy innego kierowcy. Koszt takiego wynajmu zostanie pokryty z OC sprawcy.

Do ostatnia, ubezpieczyciele twierdzili, że auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje jedynie kierowcom, którzy mówią działalność finansową i muszą pojazdu właśnie do owego przedmiocie. I prywatni użytkownicy aut mogli starać się o pokrycie kosztów najmu tylko wtedy, gdy udowodnili, iż posiadają problem z dostępem do komunikacji miejskiej natomiast jeśli posiadali do przewożenia osobę chorą lub niepełnosprawną.

Na szczęście kwestia ta została zwolniona w 2011 roku, kiedy wprowadziła w działanie uchwała Sądu Najwyższego, która mówi, że zwrot kosztów wziętych na wynajem pojazdu zastępczego należy się więcej osobom, które wykorzystują swojego auta w kierunkach prywatnych, zaś nie jest tutaj znaczenia, czy są dogodny wstęp do wymianie zbiorowej. Należy jednakże mieć, że ubezpieczyciel pewnie nie pogodzić się na dietę świadczenia, jeśli poszkodowany posiada nowy samochód.

Na jak długo można wynająć auto zastępcze?

Samochód zastępczy przypada na moment naprawy, czyli od dnia zaistnienia szkody lub od chwili wstawienia auta do warsztatu aż do dnia jego odbioru. Inaczej rzecz czeka w sukcesu szkody całkowitej. Ubezpieczyciele twierdzą, że poszkodowany może zarabiać z pojazdu zastępczego na ich koszt do dnia wypłaty odszkodowania.

Inne światło na całą sprawę rzuca uchwała Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r, która mówi, że zwrot kosztów wynajmu należy się aż do momentu zakupu nowego pojazdu. Oczywiście, należy mieć, iż nie można przeciągać tego stanu w nieskończoność. Jeśli ubezpieczyciel wykaże naszą opieszałość, nie otrzymamy zwrotu kosztów.

Czy ubezpieczyciel może zaważyć o wypożyczalni, z jakiej skorzystamy?
Daleko nie. Poszkodowany tenże może wybrać wypożyczalnie, z jakiej chce wypożyczyć auto. Nawet, jeśli kursy będą znakomitsze niż w różnych miejscach.

Jaki samochód zastępczy można wynająć?

Warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy podczas wyboru auta zastępczego. Przede każdym, auto, które zamierzamy wynająć nie że istnieć piękniejszej klasy niż to, jakiego stanowimy właścicielami. Też warto wiedzieć, że składki za wypożyczenie pojazd, nie mogą występować średnich kwot na targu lokalnym. Najlepiej wziąć z usług wypożyczalni, która szybko wcześniej wypożyczała auta zastępcze. Dzięki temu, nie będzie tematów z załatwieniem formy i rozliczeniem się z firmą ubezpieczeniową.

Na może nie musimy obawiać się, iż będziemy musieli rzucać się samochodem niższej jakości niż jeszcze. Jednak mamy obowiązek wypożyczyć samochód taki, jak nasz, który uległ szkodzie.

Czy auto zastępcze można wynająć bezgotówkowo?
Wynajęcie auta to niemały wydatek finansowy. Nie jakiegoś na to zostać. Tymże dużo, że ubezpieczyciele zazwyczaj zwlekają z ceną rekompensaty. Dlatego niektóre wypożyczalnie oferują uwaga a też zatrzymują się ściąganiem ceny od ubezpieczycieli. Dzięki temu, mężczyzna nie powstaje z obecnego terminu żadnych kosztów.

Kiedy możesz holować auto na kurs ubezpieczyciela?
Auto po kolizji będzie przewożone na koszt OC sprawcy, jeśli samochód nie przyznaje się do jazdy. Nie żywi żadnych problemów aby to udowodnić. Jednak, pojawiają się problemy przy kosztach za takie usługi.

Poszkodowany ma cel minimalizować koszty poniesionej szkody. Ubezpieczyciele często otwierają się na taki przedmiot i kwestionują wysokość faktur za holowanie, jeśli przekraczają typową stawkę

Podobne kontrowersje budzi kwestia, jak bardzo można prowadzić samochód na kurs sprawcy wypadku?
Na że nie należy brać na to, że ubezpieczyciel pogodzi się na przewiezienie auta na nowy koniec świata, jeśli tam nie mieszkamy, a tylko mamy znajomego blacharza. Żeby zapobiec kłopotów z firmą likwidującą szkody, warto najpierw zetknąć się z ubezpieczycielem sprawcy lub z innym ubezpieczycielem. Dzięki temu, unikniemy dalszych kłopotów ze zwrotem kosztów za holowanie.

Czasem daje się, że firma ubezpieczeniowa współpracuje z konkretnym holownikiem. Dzięki temu, będziemy mogli mieć na darmowy transport.

Zbierajcie wszystkie rachunki
Z polisy OC sprawny można pokryć nie tylko koszty prowadzenia i najmu auta zastępczego, jak oraz wszelkie dodatkowe wydatki poniesione w klubu z brakiem auta, np. koszt przejazdu taksówką z domu do punktu, z miejsca wypadku do domu itp., jak i nakłady na zabezpieczenie pojazdu przed dalszym niszczeniem, takie jak wynajem miejsca parkingowego i zakup pokrowca chroniącego rozbite auto przed deszczem.

Można bez żadnych problemów oczekiwać na zwrot takich kosztów, ale właśnie wtedy, kiedy mamy na ostatnie konieczne rachunki i faktury.

Poszkodowani górą
Dzięki wprowadzeniu Sądu Najwyższego, poszkodowani uzyskaliśmy większe prawa. Mogą zawierać na przełom kosztów wynajmu auta. Ponadto, warto pamiętać, iż nie musimy udowadniać, że użytkujemy samochód zawsze i stare kłopot z używaniem z komunikacją miejską. Takie określania są już zbędne.